برای طرح سوال و دسترسی به آموزش ها  کانال ما در تلگرام بپویندید  

dirty open source | اوپن سورس کثیف (روش گوگل)

به نام دانای بر حق

این نوشته اعتراضی به عملکرد کثیف گوگل در این زمینه می باشد

وقتی صحبت از freedom میشود، همه از این کلمه استقبال میکنند، تا جایی که برخی برای این واژه تقدس هم قائل هستند، زمانی که حرف از اوپن سورس به میان می آید، اولین قصد و انگیزه برای به وجود آمدن اوپن سورس قطعا آزادی یا  freedom مطرح میشود، خیلی از بزرگان اوپن سورس برای به وقوع پیوستن این قضیه تلاش کردن از جمله ریچارد استالمن که بارها با اوپن سورس ها سر قضایای مختلف درگیر شده است. اما همچنانم کلمه freedom از سوی مدعیان آن مظلوم تر واقع شده است، زمانی این قضیه نمود پیدا میکند که، صاحبان قدرت های سایبری در ارائه خدمات خود به کاربران برخی کشور ها امتناع می کنند.

مایکروسافت به عنوان یک غول نرم افزار همانند گوگل و اوراکل در کشور ایالات متحده است و تحت قوانین همان کشور ولی هرگز مثل این دو شرکت دست به تحریم کاربران با انگیزه های سیاسی نزده است و مدام تمامی قابلیت ها از آپدیت های نرم افزاری تا تمامی نرم افزار ها در استور خود را در اختیار همه کاربران بدون تبعیض قرار داده است و این کار مایکروسافت بسیار ستودنی است.

اما بزرگترین شرکت اینترنتی که داعیه دار بزرگترین سیستم عامل متن باز موبایل جهان اندروید است یعنی گوگل از تحریم های همه جانبه علیه کاربران ایرانی کم کاری نکرده است، از دانلود برخی برنامه ها از استور google play گرفته تا بستن مستندات و بخش های سورس کد ها به روی ایرانیان که بسیار برای امثال من  که توسعه دهنده  ام دردناک است.

بهتر است به این متن توجه کنیم که گوگل در این صفحه درج کرده:

Google believes that open source is good for everyone. By being open and freely available, it enables and encourages collaboration and the development of technology, solving real world problems.

این کلمه for everyone خیلی قشنگ است ولی شرکت گوگل لطفا بنویس for every one except Iranian people اینگونه حداقل به جای دروغ حقیقت را نوشته اید، پرچم دار code.google.com پذیرای هزاران پروژه اوپن سورس می باشد حتی اجازه خواندن صفحات را به ما ایرانیان نمیدهد چه برسد به دانلود پروژه ها، بستن مستندات اندروید به روی ایران کمترین لطف شرکت گوگل در حق کاربران ایرانی بود.

بهترست به بخشی از باید ها  نرم افزار آزاد از طرف بنیاد آزاد نرم افزار توجه کنیم: (منبع)(منبع اصلی)

 

۵. بین افراد و گروه‌ها تبعیضی گذاشته نشود

اجازه‌نامه نباید بین افراد یا گروه‌ها تبعیضی بگذارد.

۶. هیچ تبعیضی در نوع استفاده از نرم‌افزار وجود نداشته باشد

هیچ گونه تبعیض و تمایزی بین هر فعالیتی که در راستای نرم‌افزار انجام می‌گیرد، وجود نداشته باشد. برای مثال نرم‌افزاری نباید بین استفادهٔ تجاری یا تحقیقاتی تبعیض قائل شود.

۷. توزیع اجازه‌نامه

مجوز باید به هرکسی که یک کپی از نرم‌افزار را دریافت می‌کند نیز اختصاص یابد، بدون این‌که آن‌ها نیاز به توافق و هماهنگی با اجازه‌نامهٔ دیگری داشته باشند.

 

ویا تعریف نرم افزار آزاد: ( منبع)

 • نرم‌افزار باید شامل کد منبع باشد و این کد منبع را باید بتوان تغییر داد و مجدداً منتشر کرد.
 • مجوز نباید در برابر افراد یا گروه خاصی تبعیض قائل شود.
 • مجوز نباید کاربر را برای رسیدن به یک هدف خاص محدود کند.
 • مجوز نباید مختص به یک محصول خاص باشد.
 • ….

 

همه چیز گویا است نیازی به توضیح ندارد، اما میشود گفت که دنیای اوپن سورس یک بخش دیگری نیز دارد آن هم اوپن سورس کثیف می باشد که بر خلاف ماهیت اوپن سورس افکار سیاسی و تمایلات حمایت دولت ها آن را تحت شعاع قرار داده و با نام اوپن سورس آزادی توسعه دهنده ها را در گرو امیال شخصی خود مطرح میکنند به امید آن روزی که این اتفاق ها تکرار نشود.

بنده به نوبه خودم تا جایی که امکان دارد محصولات گوگل را از مرورگر، ایمیل گرفته تا سیستم عامل  و… را تحریم میکنم تا مهر تاییدی بر عملکرد کثیف این شرکت نباشم.


انتشار

در

توسط

برچسب‌ها:

نظرات

10 پاسخ به “dirty open source | اوپن سورس کثیف (روش گوگل)”
 1. احسان نیم‌رخ

  گوگل بیشتر بخش‌هاش برای هر کشوری مختلفه

  1. ‌A1Gard نیم‌رخ
   ‌A1Gard

   محروم کردن با localize کردن و customize کردن خیلی متفاوت هستش. این دیدگاه شما خیلی سطحی و به دور از انصاف است.

  2. SadeghPM نیم‌رخ
   SadeghPM

   کاستومایز کردن فقط حذف نرم‌افزار ایرانی و هم زمان امکان استفاده ایرانی از گوکل پلی!

 2. SadeghPM نیم‌رخ
  SadeghPM

  شما SourceForge رو ببینید که تنها کارش میزبان بودن پروژه های اپن سورس هست و از مدت های بسیار قبل تر از این قظایا ایران رو تحریم کرده بود! مسخره تر از این به نظرم تو تحریم ها نداریم!
  در مورد مقابله هم به نظرم کار چندانی نمیتونیم انجام بدیم جز اطلاع رسانی و آگاه کردن جامعه استفاده کننده از واقعیت موجود.
  چون ما چین یا روسیه نیستیم که در کنار تحریم استفاده از محصولات گوگل جایگزین های بومی قوی ارایه بدیم و مصرف کنندگان صرف نرم افزار رو مورد تاثیر قرار بدیم.کاری که چین با گوگل کرده و تمام سرویس هاش رو از سال های ۲۰۱۰ فیلتر کرده و در کنارش مثلا سرویس جستجوی قوی مثله baiduراه انداخته یا روسیه با Yandex.
  البته اینرو بگم که موضوع فیلتر بودن گوکل در چین و مقابله این کشور باهاش به کل با مساله حاضر ایران و گوکل متفاوت هست.در مورد اول خباثت کشور پذیرنده هست و در مورد دوم خباثت ارایه دهنده‌ی سرویس.

  1. ‌A1Gard نیم‌رخ
   ‌A1Gard

   خیلی منطقی و پر مغز بود، صادق جان، SourceForgefi به کل یادم رفته بود.

 3. وحید نیم‌رخ

  من که بزرگترین آرزوم در زمینه‌ی آی‌تی، راه‌اندازی شرکتیه که بتونه گوگل رو زمین بزنه. یعنی دوست دارم اگه زمانی موفق شدم دقیقا راه‌هایی رو برم که گوگل رفته و باهاش رقابت کنم.

  این وسط مسئله‌ی مضحک، افتخار کردن یک سری به حضور غضنفر و مظفر و … ایرانی در این جور شرکتهاست! ولی به یاد ضرب المثل « دیگی که برای ما نمیجوشه، کله سگ توش بجوشه» میافتم که اگه ایرانی برای ایران نفعی نداره، چه افتخاری داره؟

  1. ‌A1Gard نیم‌رخ
   ‌A1Gard

   به نظرم چریکی عمل کردن بهتره شرکتی زیاد جای کار نداره
   با قسمت دوم حرفت موافق ترم

  2. حسین نیم‌رخ
   حسین

   آفرین. متاسفانه بعضی ها نگاه ساده لوحانه ای به این قضایا دارند و فکر میکنند آمریکایی ها دولت ایران رو هدف گرفته اند. یادمه وقتی اوباما نوروز رو تبریک گفت، بعضی ها قربون صدقه اش هم میرفتند. در صورتی که اوباما یکی از بدترین رئیس جمهورهای امریکا برای ایران بود.

   در مورد کارمندای ایرانی اون شرکت ها هم باید گفت کارگری در ایران حداقل نفعی برای ایرانی داره. کار مهندسی برای گوگل، جز همکاری در جاسوسی از مردم دنیا و از جمله ایرانی ها، نهایتا یه کارمندی معمولی برای اجنبی است. حتی آمریکایی ها هم به یه کارآفرین که شرکت دو سه نفره خودش رو میگردونه، بسیار بیشتر از یه کارمند گوگل احترام میذارن. کارمندی شرکت تحریم کننده ایران افتخاری نداره. البته درک این قضیه برای بعضی ها سخته.

 4. mrg نیم‌رخ
  mrg

  بدبختی ما اینه که خود تحریمی هم داریمسایتهای خوب که مقالات و نظر کاربران رو پوشش میدن از طرف ایران فیلتر میشه
  به کی بگیم آخه
  https://medium.com/
  https://www.quora.com/
  یا همین یوتوب که کلی فیلم آموزشی رایگان داخلش هست و به روز
  لبه تکنولوژی
  ای که دستت میرسد کاری بکن
  بچه هایی که جایی مشغول میشن خودمون کمک کنیم برای رفع این مشکل کج فهمی

  1. ‌A1Gard نیم‌رخ
   ‌A1Gard

   جقیقت محضی رو اشاره فرمودید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *